Az ekcéma számos fajtájával és igen kellemetlen tüneteivel egyre többen küzdenek manapság. Sokak számára kézenfekvőnek tűnik, hogy kezelését külsőleg, kenőcsök használatával oldják meg. Ha kicsit belegondolunk, akkor beláthatjuk, hogy a külvilággal ugyan a bőrünk érintkezik a testi szerveink közül, de funkcióját csak akkor képes jól ellátni, ha belülről, egészséges táplálkozással segítjük. Így érthető, hogy éppúgy, ahogy a belső szervi megbetegedések esetén a legtöbb gyógyszer csak a tüneteket enyhíti, a kívülről a bőrre kent kenőcsök is csak a tünetek csillapítására képesek. Még akkor is, ha azok káros anyagoktól mentesek, és kifejezetten az adott problémára ható gyógynövényeket tartalmazzák.
A kulcs a táplálkozásban rejlik
Ha megjelennek a bőrön az ekcéma tünetei, akkor első gondolatunk legyen felülvizsgálni az étkezési szokásainkat. A cukrot minden formában hanyagoljuk a kezelés ideje alatt. Gondosan vizsgáljuk meg a boltban vásárolt termékeket, mert sajnos a legtöbb kész- vagy félkész termék tartalmaz hozzáadott cukrot. Ezért legjobb, ha ezeket is mellőzzük, és csak nyersanyagot vásárolunk a magunk által elkészített ételhez. A cukor elhagyása alapvető, e nélkül nem fog gyógyulni a betegségünk.
Az ekcéma ugyanis intő jel az emésztőrendszer egyensúlyának felborulására. Akár súlyos károsodás is állhat a bőrön jelentkező tünetek mögött. Ha a bélflóra károsodott, a felszívódás sem kielégítő, így a tápanyagok egy része nem tud hasznosulni. Mivel a bélflórát a finomított, glutént tartalmazó lisztek kezdik ki a leginkább, ezért ezek teljes elhagyása is javasolt a gyógyulás érdekében.
Ugyanígy száműzzük egy időre a tejet, mert ez is erőteljesen nyákosítja a bélrendszert. Sajnos egy időre a sajtról, tejfölről, túróról is le kell mondani, ezeket az emésztőrendszer regenerálódása után fokozatosan visszavezethetjük az étrendbe, de csak mértékkel. Hiszen ha visszatérnénk a kúrát megelőző táplálkozáshoz, akkor nagy valószínűséggel ugyanabba a körforgásba kerülünk vissza – ezért beszélünk inkább életmódváltásról és nem diétáról.
A bél tisztítása érdekében fogyasszunk rengeteg rostos zöldséget, reggelente keverjünk el vízben vagy gyümölcslében egy evőkanál útifűmaghéjat. Használjunk az ételekhez zúzott lenmagot, ez szintén kitűnően pucolja a bélfalat. Fogyasszunk pre- és probiotikumokat a hasznos baktériumok újratelepítése céljából.
Nem szabad megfeledkezni a kellő mennyiségű folyadékbevitelről sem, mert ez alapvető feltétele a tisztulási folyamat lezajlásának. Egy átlagos testalkatú nő esetében 2-2,5 liter, férfi estében 2,5-3 liter legyen a napi mennyiség. Tisztított víz, frissen facsart gyümölcs- és zöldséglé, illetve gyógynövényekből készült tea formájában vegyük magunkhoz a kellő folyadékmennyiséget.

A kellemetlen tünetek enyhítésére természetesen használhatunk kenőcsöket, de kerüljük a szteroidos, illetve a gyógyszertári kencéket. A szteroidos krémek agresszívan avatkoznak be a bőr működési folyamataiba, a gyógyszertári krémek nagy részének pedig a vivőanyaga (például paraffinolaj, melyet leginkább Mineral oilként találunk meg) jelent hosszú távú alkalmazás esetén veszélyt. A kőolajszármazékok ugyanis eltömítik a pórusokat, amelyek egy idő után „fulladozni” kezdenek a felgyülemlett anyag miatt, így a bőr képtelen lesz ellátni méregtelenítő funkcióját. Használjunk inkább hidegen sajtolt, nem hidrogénezett növényi olajokat, mint például olíva-, jojoba- vagy mandulaolajat.
Kifejezetten ekcémás tünetekkel bíró bőrre javasolt a balzsamos szuhar olaja. Krém formájában is megtalálható, ez az egyik leghatásosabb hámosító, viszketéscsillapító gyógynövény. Az argánolaj, ligetszépe- és borágóolaj, a shea- és a kakaóvaj szintén hatásosak lehetnek a tünetek enyhítésére. Keressük a kezeletlen, finomítatlan változataikat.
Forrás: Gyógyszer nélkül
Képek: Canva
Több ezer hallgatónk döntött már, úgy hogy elfogadja a segítséget, a tudást. Csatlakozz az Integratív Medicina Egészségklubhoz!