Barion Pixel Édeskömény (Foeniculum vulgare) — Integratív-Medicina

Édeskömény (Foeniculum vulgare)

A édeskömény kétéves vagy évelő gyógynövény, rokona többek között a kapor, a kömény és az ánizs is. A Földközi-tenger mellékén honos, ugyanakkor a világ minden mérsékeltövi területén termesztik.

Az ókor óta megbecsült fűszer- és gyógynövény nemcsak Európában, de Kínában, Arábiában és Egyiptomban is. Az ókori orvostudomány menstruációs panaszokat, vese- és hólyagbántalmakat is kezelt vele, a tejelválasztás serkentésére is alkalmazták. Később a kolostori gyógyászatban úgy vélték, hogy „segít a szemnek, mikor csalóka árny borítja el”, kecsketejben áztatva a gyomor puffadására, és emésztésserkentőként alkalmazták, gyökerét a szamárköhögésre tartották gyógyírnak.
Bingeni Hildegard kedvenc növényei között említi, mert földeríti az embert, kellemes melegséggel tölti el, serkenti az emésztést, elnyomja a kellemetlen szájszagot és még a szemnek is tiszta, éles látást biztosít.

Népi gyógyászat

A népi orvoslás szemvízként használja látászavarokra.

Az ánizs illatú magok gyógyászati felhasználása megegyezik az ánizséval.

Emésztési panaszok

Szélhajtószélgörcsoldóétvágyjavítóféreghajtó, enyhe epehajtó hatású. Erősíti a gyenge gyomrotLeállítja az erjedési és rothadási folyamatokat a vastagbélben, melyek elsősorban a túlzott cukor-, illetve húsfogyasztás eredményeképpen indulnak el, így segít helyreállítani a bél baktériumflóráját és könnyíti a máj munkáját. Serkenti a gyomor- és bélműködést. Telítettségérzés esetén is hatásos. Hasfájós kisbabáknak is adhatjuk az erősen hígított teát.

Májregeneráló hatású.

Légúti betegségek

Köptetőhurutoldó hatású, már a tea illata elindíthatja a hurut felszakadozását. Fokozza a hörgők csillószőrzetének kifelé irányuló mozgását, ezáltal segíti a váladék eltávozását. Az illóolaj egy része a tüdőn keresztül választódik ki, a fertőzés helyén antibibakteriálisan is hat.

Húgyúti fertőzések

Vese- és hólyaggyulladásnál baktériumölő hatását használhatjuk ki, ehhez keverjük például fekete áfonya levelével.

Hormonális hatás

Hormonszerű anyagai segítenek a klimaxos tünetek csökkentésében. Segít beállítani a menstruációs ciklust, mely hatását más hasonló hatású növényekkel, például komlóval és cickafarkfűvel fokozhatjuk. Méhlazító, menstruációt megindító hatása is ismert.

Fokozza a tejelválasztást.

Prosztataduzzanatra speciálisan ható gyógyteakeverékek alapanyaga.

Egyéb alkalmazási lehetőségek

Pattanásos bőrre a magokból és leveléből készíthetünk teát arcgőzöléshez.

Méregtelenítővizelethajtó. Édesköménymag rágása csökkenti az éhségérzetet, ezen hatások együttesen elősegíthetik a testsúly csökkenését is.

Íz- és illatjavító. Kellemetlen vagy semleges ízű teák ízének javítására is kiválóan alkalmas.

Illóolaja izomerősítő bedörzsölőszer. Izom- és ízületi fájdalmak csökkentésére hatásos az édesköményből készült krém.

Édeskömény adagolása

1 kávéskanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 1-2 percig főzünk, majd 10 percig állni hagyjuk, végül leszűrjük. Készíthetjük forrázva is, ha a magokat mozsárban megtörjük, mielőtt leöntenénk a forró vízzel. (Kisbabák nagy hígításban kaphatják!)

Külsőleges alkalmazásra kétszeres mennyiségű szárítmányból készül a tea.

Édeskömény mellékhatásai

A növénynek az előírt adagolás mellett semmilyen mellékhatása nincs, a gyermekgyógyászatban is biztonsággal alkalmazható. A menstruációs ciklusra gyakorolt hatását figyelembe véve várandósság idején alkalmazása óvatosságot igényel.

Illóolaját belsőleg tilos alkalmazni, az illóolajat kisgyermeknél, várandósság alatt és epilepsziás betegeknél egyáltalán nem használhatjuk.

Édeskömény termesztése és gyűjtése

Magról vethető, kedveli a meszes talajt. A késő ősszel vetett magok tavasszal könnyebben csíráznak, mint a tavaszi vetés. Zömében a második és harmadik évben terem. Az első érésű ernyőket le kell szedni, majd a későbbiekben a mellékhajtásokon beérő ernyők begyűjtéséhez az egész növényt le lehet aratni. Házi körülmények között célszerű a szárakat csokrokba kötni és az ernyőkkel lefelé felakasztani. A magok felfogására kössünk az ernyők köré valamilyen légáteresztő, de sűrű anyagot, illetve tegyünk alá tálcát, mely felfogja a kipotyogó magokat. A ki nem hullott magokat csépeléssel nyerhetjük ki az ernyőkből. Szükséges lehet a magok utószárítása.

Érdekességek

A növény fiatal leveléből Olaszországban főzeléket és salátát is készítenek. A húsos édesköményt (F. vulgare var. azoricom, F. vulgare var. dulce) húsos szárgumójáért termesztik, melyet zöldségként fogyaszthatunk.

Fog- és szájápolószerek ízesítésére is használatos.

Szikora Hilda, fitoterapeuta

Forrás: gyogyfuveskertem.hu

Több ezer hallgatónk döntött már, úgy hogy elfogadja a segítséget, a tudást. Több, mint 2000 értékelés érkezett a kurzusokra. Csatlakozz az Integratív Medicina Egészségklubhoz!

Asztrológia konferencia 05.29

További bejegyzések

Hírek

Receptek szárítmányokkal

Mi is ismerjük azokat a reggeleket, amikor kicsit sietősebbre kell venni a tempót, vagy csak jól esik még egy kicsit nyújtózkodni. Összeállítottuk kedvenc smoothie receptjeinket,

Tovább »
Egészséges receptek

10 ok, amiért a köles jó nekünk!

A köles előnyei nemcsak tápanyagtartalmában mutatkoznak meg. Egyike azon kevés teljes gabonáknak, melyek gluténmentesek és lúgosítanak. Lássuk, miért érdemes fogyasztanunk! Ha csak egy-két egészségügyi előnyét

Tovább »

További előadások

Szántai Zsolt – Anyagcseretípusok

Létezik univerzális megoldás diéták terén? Mindennyian találkoztunk már tökéletesnek kikiáltott sablondiétákkal, amik valakinél működtek, valakinél nem. Mi áll ennek a hátterében? Szántai Zsolt egészségmentor, a

Tovább »

Sikeres feliratkozás!

Köszönjük!

Itt tudsz csatlakozni az ingyenes előadásokhoz!

Itt tudsz csatlakozni az ingyenes előadásokhoz!