Már tudjuk, ahhoz, hogy biztosítsuk egészségünket, aludnunk KELL. Egy kutatás most feltárta, MIÉRT is kell elegendő mennyiségűt aludni. A Bázeli Egyetem kutatói szerint „a (sejtes) energia anyagcsereszintje követi a cirkadián óránk ritmusát.” A kutatás feltárta, hogyan is működik ez a mechanizmus: leírással szolgált a cirkadián ritmus és a mitokondriális hálózat közötti kapcsolatról.
Hogyan befolyásolja a cirkadián ritmus az energia anyagcserét?
Számos biológiai óra található a test különböző részein: a szívben, a vesékben és a májban. Ezek a biológiai órák számos funkciót látnak el, egyikük az anyagcserefolyamatok beindítása a helyes napszakban.
A mitokondriumok kis testecskék, amelyeket majdnem minden sejtünkben megtalálhatunk. A mitokondriumok energiával látják el a sejteket és döntő szerepet játszanak a sejtfolyamatokban. A kutatás előtt ismeretlen volt, hogy a 24 órás cirkadián ritmus hogyan befolyásolja az energia anyagcseréjét.
A legtöbb sejtben a mitokondrium összeköttetésben áll egy folyamatosan változó hálózattal, ami eltérő körülmények között is tud alkalmazkodni. Ez azt jelenti, hogy a mitokondriumok, ha kell, egyesülnek, és ha kell, utána szétválnak. Ez arra utal, hogy ennek az osztódás-egyesülés dinamikának a megszakítása egészségügyi problémákat okozhat.
A kutatók megvizsgálták a mitokondriális hálózat és a belső biológiai óra egymásra való hatását in vitro és órahibás egereken, továbbá olyan egereken, amelyeknek hibás volt a mitokondriális összeolvadása. (Kapcsolódó: Ne sérüljön meg éjszaka…Kutatók rájöttek, hogy a sejtregenerálódást a cirkadián ritmus hajtja: a sebek nappal 60%-kal gyorsabban gyógyulnak.)
Az eredmények szerint a mitokondriális osztódás-egyesülés ciklust egy hasadási fehérje, a Drp1 szabályozza. Később ez összehangolódik egy belső biológiai órával. A ritmus akkor lép be a képbe, amikor azt kell eldöntenie, hogy mikor és mennyi energiával szolgáljon a mitokondrium.
Professzor Anne Eckert, a Bázeli Egyetem „Molekuláris és kognitív neurológiai tudományok, transzkari kutatások” kutatócsoportjának vezetője azt mondta, a napszak segít meghatározni a mitokondriális hálózat „beállításait”, például befolyásolja a sejtek energiakapacitását.
A kutatók azt is hozzátették, hogy amint a cirkadián óra károsodik, a mitokondriális hálózat képtelen megtartani a maga ritmusát. A ritmus elvesztése pedig a sejt energiatermelésének csökkenésével jár.
A (gyógyszertől vagy genetikai károsodásoktól) hibás Drp1 hasadási fehérje megszakítja az energiagyártás ritmusát, ami befolyásolja a biológiai óra járását.
A kutatók jelezték, hogy a kutatás során feltárt adatok felhasználásával új gyógyászati megközelítéseket nyerhetünk, melyek segíthetnek olyan betegségeken, amiket a megzavart biológiai órák vagy a megzavart mitokondriális funkciók okoznak, mint például az Alzheimer-kór.
A kutatás a Cell Metabolism folyóiratban jelent meg; a kutatók a Bázeli Egyetemről, Zürichi Egyetemről és a Bázeli Egyetem Pszichiátriai Klinikájáról jöttek.
Tippek a jobb alvásért:
Ha jobban szeretne aludni éjszaka, próbáljon ki néhány tippet az alábbiak közül:
- A korai mozgás kulcs – Ha az elalváshoz segítségre szorul, próbáljon ki néhány gyakorlatot. Gondoskodjon róla, hogy lefekvés előtt legalább három órával befejezi gyakorlatait.
- Kövessen egy nyugtató, alvás előtti rutint – Az egy órával lefekvés előtt végzett relaxációs gyakorlatok elősegíthetik a jótékony alvást. Vegyen forró fürdőt vagy olvasson. A stresszes, megerőltető elfoglaltságokat kerülje. Ha Ön az a típus, aki lefekvés előtt a későbbi feladatok miatt aggódik, inkább írja le azokat egy papírra és foglalkozzon velük másnap.
- Tartsa a hálószobát hűvösen, besötétítve és csendesen – Használjon sötét függönyt vagy redőnyöket, esetleg használjon alvómaszkot. Próbálja ki a füldugó használatát a zaj kiszűrése érdekében. Tartsa a hőmérsékletet 16 és 24 °C között. A gyakran szellőztetett hálószobában könnyebben alszik majd el, különösen, ha kényelmes matrac és párna áll rendelkezésére.
- Mondjon le a koffeinről, az alkoholról és a nikotinról – Míg a kávé segíthet ébren maradni, a túlzott koffeinfogyasztás ébren tarthat bennünket. Ha tényleg szüksége van egy csésze kávéra, ügyeljen arra, hogy legalább 4-6 órával lefekvés előtt fogyassza el. Limitálja alkoholfogyasztását napi 2 italra 4 órával lefekvés előtt, vagy lefekvés előtt 1 órával, de nem naponta.
- Aludjon, amikor elfárad – Ne kényszerítse rá magát, hogy aludjon. Ha 20 percnél tovább tart, hogy elaludjon, inkább menjen át a másik szobába és csináljon valami nyugatót; olvasson vagy hallgasson nyugtató zenét, míg elég fáradtnak nem érzi magát.
Források:
ScienceDaily.com
HealthySleep.Med.Harvard.edu
Több ezer hallgatónk döntött már, úgy hogy elfogadja a segítséget, a tudást. Több, mint 2000 értékelés érkezett a kurzusokra. Csatlakozz az Integratív Medicina Egészségklubhoz!
Elfogadsz egy kihívást?
A LÉLEK ÚTJÁN A TESTBEN A LÉLEKBEN ÉS A SZELLEMBEN – Képes vagy egy hetet a saját tudatosságod fejlődére szánni?
Tegyél egy próbát, ha IGEN a válasz!
2023 Március 10-13 között szeretettel várunk!