A küldetés eszenciájában azonos, segíteni, szolgálni, tanitíani. Sok szempontból előttünk járnak dolgokban. Oktatás és szolgáltatás tekintetében pedig adnak valami olyat, amit mi nem fogunk és a hallgatóinknak szüksége van rá. Ez pedig a személyes segítség a regenerációs, gyógyulási folyamatokban.
A megszerzett tudás gyakorlatba való ültetésében a legtöbbünknek, magamat is beleértve könnyebb ha valaki külső mentor, coach vagy nevezzük is bárminek segít. Nem vagyunk Münchausen Bárók, nem tudjuk kihúzni magunkat a hajunknál fogva az iszapból. Kell a megerősítéss az iránymutatás, bátoritás. Ezért tudom tiszta szívvel javasolni, és ajánlani mindazoknak, akik szeretnének egészségükért tenni szellemi – lelki – testi szinten is, de nem megy minden könnyedén.
Míg megérkeznek a további infók, szeretném ha már most belekóstolhatnátok abba a segítségbe amit a Bodywakes nyújt. Azt gondolom, hogy többé – kevésbé nyilvánvaló, hogy az egészségünk a táplálkozással kezdődik. Viszont nem vagyunk egyformák. Van egy fontos teszt a Bodywakes.hu oldalon,
““Különbözünk idegrendszeri, égetőrendszeri, hormonális beállítottságunk és egyéni érzékenységeinkben is. Ahhoz, hogy megtaláld a helyes utat,
érdemes ismerned tested egyedi epigenetikai kódját és sajátosságait. Ennek egyik egyszerűsített formája a típus-kérdőív.”A kérdőív azon alapul, hogy minden típusnak vannak alkati és pszichés jegyei is, illetve az egyéni táplálkozási és hormontípus befolyásolja étkezési szokásainkat, alvási szokásainkat, energia szintünket, bőrünk, hajunk állagát.”
A kérdőívet itt tudod kitölteni, csak kattints a linkre: Bodywakes kérdőív
Szántai Zsolt: Koronavírus másképp
Solakban felmerül a kérdés, hogy mit tehetünk ellene?
Hogyan védhetjük meg a gyilkos kórtól önmagunkat és szeretteinket?
Mi tudunk tenni, hogy elkerüljük a vírusfertőzést?
Hagyományos nézőpont szerint több dolgot is megtehetünk, mégis összességében véve azt érezhetjük, hogy teljesen ki vagyunk szolgáltatva. Bízunk a szerencsében, hogy minket talán elkerül, és titkon reménykedünk, velünk ilyen szörnyűség nem történhet. Közben viszont rettegünk is, hallva a rémhíreket, olvasva a beszámolókat, látva a borzalmakat. Egyre jobban úrrá lesz rajtunk a félelem, ami olykor átcsap pánikba, itt a vég!
Jó hírem van! VAN VÁLASZTÁSUNK!
Először is tisztázzuk mi is az, hogy vírus?
A vírus szubmikroszkopikus biológiai organizmus, amely nem sejtes szerveződésű, és csak más élőlények sejtjeiben, parazitaként képes szaporodni.[1]
Mit jelent ez? Azt, hogy egy olyan élősködőről van szó, aminek szüksége van egy gazdaszervezetre, ahol garázdálkodhat, azaz olyan tevékenységet folytat, amelynek hatására a fizikai test belső egyensúlya – a homeosztázis – felborul. Ha a szervezet belső egyensúlya felborul, akkor a test megbetegszik. Ha ez a belső egyensúlytalanság oly nagy mértékű és/vagy olyan hosszú ideig fennáll, hogy azt a szervezet már nem tudja tolerálni, akkor bekövetkezik a fizikai test halála.
Most menjünk bele egy picit mélyebben az immunrendszer működésébe. Akinek nincs kedve belemerülni, javaslom ugorja át ezt a részt.
Mivel nem steril környezetben élünk, ezért szervezetünk nap mint nap kórokozók, azaz patogén mikroorganizmusok tömkelegével érintkezik. Ezek lehetnek pl. vírusok, gombák, baktériumok. Ha egy patogén kórokozó bejut a szervezetbe, akkor az immunrendszer aktivizálódik és védekezni kezd.
Az immunrendszer
Az immunrendszernek két fő alkotója van, a sejtes (celluláris) és a vér vagy más folyadékkal működő (humorális) része. A sejtes rész fehérvérsejtekből (leukociták), limfocitákból, monocita-makrofágokból és antigén-bemutató (dendritikus) sejtekből áll. Utóbbiak a bőr, a légutak és az emésztőrendszer felületeinek különleges őrszemei. Elsődleges feladatuk, hogy a szervezetet veszélyeztető ingerekről tájékoztassák az immunrendszer többi sejtjét. Amint szokatlan inger (veszély) éri a szervezetet, a sejtek elhagyják a környezetüket, a tároló helyükről a vér és nyirok pályákba vándorolnak, és átadják tapasztalataikat az ott jelen lévő limfocitáknak.
Antigéneknek hívjuk azokat az idegen anyagokat melyek a gerincesek szervezetében antitestek termelését, illetve immunválaszt indítanak el. Az antigének általában fehérjék vagy poliszacharidok (összetett szénhidrátok); melyek a baktériumok, vírusok és más mikroorganizmusok testét felépítő anyagok, vagy toxinok is lehetnek.
Tehát az antigének először a B-limfocitákkal találkoznak (melyek az antigének hatására aktiválódnak), és máris kétfelé osztódnak:
– Plazmasejt keletkezik – ellenanyag (immunglobulin) előállításra
– B-memória sejt keletkezik – pontos leírást készít az antigénekről és archiválja az immunrendszer irattárában, hogy a legközelebbi találkozás alkalmával azonnal felismerje és gyorsan cselekedjen.
Az immunsejtek érési- és tárolóhelyei: a nyirokcsomók, a lép, a csontvelő és a bélrendszert körülvevő immunhálózat. A vékonybél nyálkahártyán lévő nyirokcsomó szigetecskék (Peyer-plakkok) a szervezet összes immunglobulin (ellenanyag) termelő sejtjeinek 70-80%-át tartalmazzák.
A csontvelőből származó immunsejtek a nyirokszervekben „várakoznak”, majd az antigének megjelenésekor “megkötik„, a T-sejteknek “bemutatják”, és ezzel immunválaszt indítanak el. A limfocitáknak különböző feladatokat végző csoportjai vannak amelyek a csecsemőmirigyben kapják meg a feladatkörüket. Ismerünk TH0 sejteket, amelyek még differenciálatlanok (nincs szerepük), belőlük környezeti hatásokra alakul ki a speciális sejtes és humorális (testfolyadék útján, pl. vér) védekezést segítő T-helper, ami aktiválja a T- killer (ölő sejteket).
A sejtek egymás közötti kommunikációja időleges sejt-sejt kapcsolattal, vagy humorális anyagok kiválasztásával történik. A humorális anyagokat citokineknek (jelző peptid molekuláknak) nevezzük. Ezek fehérjemolekulák, amelyeket a fehérvérsejtek választanak ki, hogy az immunrendszert szabályozzák. Széleskörű biológiai folyamatokat végeznek, segítik a sejteket a sérülés helyére a célpontba eljuttatni, ott átalakítani, funkcióit aktiválni, vagy éppen gátolni.
A következő családok tartoznak ide:
• Interleukinek (IL)
• Tumor nekrózis faktorok (TNF)
• Interferonok (IFN)
• Chemokinek
• Hematoproteinek
• Kolónia-stimuláló faktorok
A citokinek
A citokinek feladata: segítik az immunsejtek növekedését, differenciálódását, és különböző funkciójú sejtekké alakulását.
A citokineknek különböző formáik vannak, amelyeket alfa, béta, gamma névvel jelölünk.
A citokinek osztályozhatóak még:
• gyulladás segítő (proinfammatorikus) -> TH1 limfociták (termelik: IL-1, IL-6, IL-13, TNF-alfa, IFN-gamma) -> celluláris védekezés
• gyulladás gátló (anti-inflammatorikus) -> TH2 limfociták (termelik: IL-4, IL-5, IL-9, IL-10, IL-13) -> humorális védekezés
A TH1 és TH2 sejtek szoros együttműködésben élnek és egymást szabályozzák.
A optimális immunműködésben szerepet játszanak még a szabályozó T-sejtek (TH3 sejtek), melyek kiegyensúlyozzák a T-helper sejtek (Th1 és Th2), valamint T-szupresszor (gátló – immunválaszt kikapcsoló) sejtek aktivitását.
A homorális immunválasz szereplői az immunglobulinok. Típusai:
alfa1 globulin, alfa2 globulin, beta1 globulin, beta2 globulin, gamma globulin.
– Gyulladás kezdetén a szervezet elsősorban IgA-t (Immunglobulin-A) termel. Születéskor nincsenek védősejtek, az elsők IgA plazmasejt formájában 2 hetes korban jelennek meg, melyek az anyatejen keresztül jutnak be a csecsemő szervezetébe, és 6 hetesen érik el a szükséges létszámot. IgA-t tartalmaz az anyatejen kívül a könny, a nyál, a verejték.
Celluláris (sejtes) immunválaszt indít el és T-helper1 fehérvérsejt dominanciával jár.
– Krónikus gyulladás esetén a szervezet elsősorban IgG-t (Immunglobulin-G) termel. Ez toxinok, vírusok, baktériumok elleni immunválasz hatására termelődnek.
– Allergiás reakciók és paraziták elleni védelem esetén a szervezet elsősorban IgE-t (Immunglobulin-E) termel, ez humorális (vér vagy egyéb testfolyadék útján közvetített) immunválaszt indít el és T-helper2 fehérvérsejt dominanciával jár.
Tovább a teljes cikkhez
Több ezer hallgatónk döntött már, úgy hogy elfogadja a segítséget, a tudást. Több, mint 2000 értékelés érkezett a kurzusokra. Csatlakozz az Integratív Medicina Egészségklubhoz!
Elfogadsz egy kihívást?
A LÉLEK ÚTJÁN A TESTBEN A LÉLEKBEN ÉS A SZELLEMBEN – Képes vagy egy hetet a saját tudatosságod fejlődére szánni?
Tegyél egy próbát, ha IGEN a válasz!
2023 Március 10-13 között szeretettel várunk!