Számos tévhit él a jóddal kapcsolatban, de a legelterjedtebb az, hogy ez a nyomelem csupán a pajzsmirigy számára szükséges, és neki is csak kis mennyiségben, mert különben blokkolni fogja a hormontermelést. Mindeközben nagyon fontos szerepe van a női egészségben, a női szervek zavartalan működésében is. A vele kapcsolatos ellentmondások miatt még mindig nem kap akkora jelentőséget az egészség fenntartása kapcsán, mint azt méltán megérdemelné, annak ellenére, hogy már a több ezer évvel ezelőtti Egyiptomból származó orvosi papírok is értekeznek a jelentőségéről.
A jód hiánya kellemetlen és akár fájdalmas tüneteket is okozhat: rosszul működő pajzsmirigy, energiahiány, ólmos fáradtság, elhízás, száraz bőr, hajhullás, gyakori betegeskedés, mellcsomók, mellérzékenység, emlőrák, petefészekciszták, női ciklus problémái,termékenységi zavarok, korai klimax stb. Helyesen végzett jódpótlással ezek a
rendellenességek jelentős részben megelőzhetők, illetve ha már kialakultak, komoly javulást képesek mutatni.
A női szervezetben a petefészkekben koncentrálódik a második legnagyobb mennyiségben a jód, ami jól mutatja, mennyire igényelnék ezt a nyomelemet, mégse esik erről szó.
Magyarország négyötödén ráadásul az ivóvizek jódtartalma elégtelen, a tengeri algák napi szintű fogyasztása pedig nem része gasztrokultúránknak, így a lakosság jódellátottsága rendkívül hiányos. A felelősségteljes és hatékony jódpótlás ezért alapvetően mindenki számára fontos lenne, de a nők esetében fentiek miatt kiemelten az.
Ennek szükséges előfeltétele a tájékozottság, amihez a Női egészség hónap keretében egy nagyon hasznos webináriumi témát hozunk, melynek címe:
A jód szerepe a női egészségben
Időpontja: 2023. február 6. 19:00
A vendégelőadó Árvay Bálint jódszakértő, a Jódpótlás tudományos alapokon nevű FB
csoport vezetője lesz.
Amiről a webináriumon beszélgetni fogunk:
– miért nélkülözhetetlen a jód az egészséghez?
– főbb tévhitek a jóddal kapcsolatban
– milyen szerepe van az immunrendszer működésében?
– a jódhiány tünetei szervezetünkben
– a jód kitüntetett szerepei a női egészségben
– kiemelten jódigényes időszakok egy nő életében
– melyek az ellenjavallatok?
– jódprotokoll: hogyan pótoljuk, mennyit, mivel, vizsgálatok stb.